اخلاق

دروغ در منظومه سنت نبوی

– ابوهریره -رضی الله عنه- روایت کرد که پیغمبر صلی الله علیه وسلم فرمودند:« نشانه های منافق سه چیز است: هنگامی که سخن می گوید دروغ می گوید، و زمانی که وعده می دهد خلاف ورزی می کند، وزمانی که امانتی برایش سپرده می شود در آن خیانت می ورزد»

– حدیث دیگری را نیز روایت کرده که رسول الله -صلی الله علیه وسلم- فرموده است:« برای شخص همینقدر دروغ گویی بسنده است که هرچه را بشنود از آن سخن بگوید».

– از عبدالله بن مسعود -رضی الله عنه- روایت است که پیامبر -صلی الله علیه وسلم- فرمودند:« …. و دروغ به سوی فجور هدایت می کند، و فجور به سوی دوزخ رهنما می شود، و یک شخص همواره دروغ می گوید تا آنکه در نزد الله دروغگو قلمداد شود».
– از حسن بن علی بن ابی طالب -رضی الله عنهما- روایت است که می گوید: از رسول الله -صلی الله علیه وسلم- یاد گرفته بودم که می فرمود: « از کاری که ترا در شک وتردید می افکند کناره گیری کن به چیزی که ترا متردد نمی گرداند؛ چونکه راستی اطمینان است و دروغ شک وتردید» .

safi foundation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
error: