اخلاق

سرچشمه شرارت ها؛ غرور

زشت ترین اخلاق و تأثیرگزار ترین آن بر دیگر سلوک انسانی، خلق زشت غرور است، چون غرور خصلتی است که همزمان سه ویژگی دارد: مرکب ، و تولید کننده و پیچیده.

مرکب است، چون شخص مغرور گرفتار تکبر و خود پسندی و جهالت و سرکشی می گردد.

تولید کننده است، چون شخص مغرور با تفاخر و خود بالی اش آفات متنوعی را به بار می آورد.

پیچیده است، چون شخص مغرور نصیحت نصیحت کنندگان را نشنیده گرفته و سخنان دروغ را به آنان نسبت می دهد و فقط خود را صاحب مقام می داند.

الله متعال ما را از غرور و خود خواهی نجات دهد، چرا که:

اگر حاکمی دچار خود خواهی شود، به یک فرد دیکتاتور و ستمگر مستبدی تبدیل می گردد،

اگر شوهری دچار خودخواهی شود، نسبت به خانواده اش بخل می ورزد و کمتر خیری به خانواده اش می رساند،

اگر زنی دچار خودخواهی شود، به یک فردی سرکش و بی توجه و لجبازی تبدیل می گردد،

اگر تاجری دچار خود خواهی شود، به فردی حسود و احتکار کننده تبدیل می گردد،

اگر طالب العلمی به علم خویش مغرور شود، غرورش سبب می شود که از علم و دانش باز بماند، و خود را نصیحت کننده جلوه می دهد در حالی که از روش غیر مؤدبانه ى برای نصیحت کردن دیگران استفاده می کند، و زبان وی فقط برای طعنه زدن و انتقاد از دیگران آماده است.

غرور و خود خواهی مانند خصلتهای دیگر دارای درجات و ظواهر و تجلیاتی است که آثارش در شخص مغرور دیده می شود و گاهی حس غرور و خودخواهی در حد لحظاتی زود گذر است، و اگر به این حس توجهی صورت نگیرد و با این احساس مبارزه شود، فقط به یک مسلک ظاهری باقی می ماند که دوباره می توان آن احساس را رها ساخت، و اما اگر به این حس توجه گردد و همیشه مستحکم و دوامدار باشد در این صورت به یک خصلت و اخلاق ثابت تبدیل گردیده و آن فرد گرفتار این اخلاق ناپسند می شود، و اما کسی را که الله متعال بینش و روشنی دل عطاء کرده باشد، وی در مبارزه با غرور و خود خواهی مؤفق خواهد بود و همچنان قبل از اینکه بذر بدی ها در عمق قلبش ریشه کند این را در می یابد که غرور و خودخواهی از صفات ناپسندی است که برایش مشکل ساز است و وی را آلوده می سازد.

از الله متعال می خواهیم که قلوب ما را خالی از تکبر و غرور بسازد، و صفت تواضع و فروتنی و شکسته نفسی را جایگزین آن نماید.

آمین یارب.

نویسنده: شیخ ونیس المبروک

ترجمه: صفیه مخدومی

safi foundation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: