بریا او ناکاميژوند راز

چگونه موفق زندگی کنیم

انسان موجودی است ، آراسته شده با زیور عقل وبرخوردار از حواس ،  که این دو ویژگی  علت شرافت آن در مقایسه با دیگر مخلوقات شده است .
انسانها با برخورداری از زیور عقل بسیار مسولیت ها بیشتر و بزرگ تر را متوجه خود کرده که با تلاش در راه تحقق این اهداف در جه گرفته و شرافت خود را به ثبوت میرساند .
این مسولیت بزرگی که به آن اشاره شد درنزد هر انسان با عقاید و افکار گوناگون فرق دارد اما در نزد خداوند”ج”یکی است که آن هم هدف و نهایت آفرینش میباشد.
قدم اول رسیدن به درک و دانستن مسولیت انسان در زندگی ، داشتن یک عقیده درست میباشد .قسمیکه ما امروز میدانیم هیچ عقیده ای درجهان به غیر از اسلام پاسخ گوی نیاز مادی و معنوی انسانها به شکل اساسی آن نمیباشد.با تجربه و تحقیقاتی که دانشمندان کرده اند آرام ترین انسانها کسانی اند که به اساس یک عقیده و فکر یک هدفی به خود تعین کرده اند و هر فعالیت خود را مطابق آن هدف نهایی عیار ساخته اند .که موفق ترین آنها تا به امروز حضرت محمد “ص”ناجی بشریت بوده است .
تعین هدف نهایی باز هم در زندگی انسانها نیاز مند تشخیص درست است که در میان پیروان عقاید و افکارگوناگون فرق میکند .
ارزش داشتن هدف در زندگی
انسان با هدف خلق شده و با هدف و آرمانهایش شناخته میشود .هدف یکی از آن وجه متمایز کننده انسانها از دیگر مخلوقات و همچنان انسان موفق از انسان عقب مانده است .
انسان در حقیقت با هدف است که نهایتی برای زندگی کردن پیدا میکند . انسان بی هدف حیوانی رها شده در دشت است، با یک کمی ازحیوان؛ که حیوان با نداشتن عقل وجود بی مفهومی و سر درگمی را در زندگی درک نکرده اما انسان آن را درک میکند و بلاخره به امراض روانی گرفتار شده و نهایتا دست به اعمالی میزند که یک ننگ و آر برای بشریت تلقی میشود .
داشتن هدف در کل آرامش بخش و موفقیت آور است اما داشتن یک هدف عالی درزندگی برعلاوه دیگر مزایا سعادت آور نیز میباشد.که انسانها را مسول در تشخیص هدف نهایی آنها میکند .
انسانها با در نظر داشت مبدا و نهایت آفرینش خود هدفی را برای خود برگزینند که موافق شان آنها باشد. الله جل جلاله میفرماید: (قُلْ إِنَّ صَلاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ)  ترجمه: “ای پیامبر”ص”بگو نماز من ، نسک و شیوه من ، حیات و ممات من از آن خدای رب العالمین است.”
زمانیکه الله جل جلاله اینگونه میفرماید بعید است که انسان هدف خود را رسیدن و بدست آوردن مادیاتیکه برای استفاده و امتحان او خلق شده قرار بدهد .
مشکلات نداشتن هدف یا کوچک بودن هدف
امروز اکثر انسانهایکه از مشکلات اقتصادی گرفته تا مشکلات روانی و امراض دیگر رنج میبرند؛ انسانهای بی هدف در زندگی هستند . هدف چیزی نیست که تنها یک انسان دانشمند و یا باسواد داشته باشد و بس . انسانها در هر سویه و مقامی که باشند میتوانند نظر به فضای موجود در جامعه شان برای خود اهدافی داشته باشند اما راه درست و بهتر تعین اهداف درحقیقت مطابقت آنها با عقیده و همان هدف نهایکه فگر ویا عقیده یکه ما در آن هستیم برای ماتعین نموده است .
غربی ها بخصوص امریکا یان و اروپایان با برنامه ریزی و تشخیص سریع اهدافشان امروز پیش قراولان کاروان علم و تکنالوژی هستند. اما بدبختانه در بالا ترین مدارج دچار افسردگی شدید و بلاخره خود کشی و دیگر اعمال ضد بشری میشوند که شاید برای اکثریت معما باشد که چرا ؟
اما برای یک انسان آگاه و بخصوص یک مسلمان آگاه این یک پاسخ خیلی ساده دارد که آن هم تشخیص نادرست هدف نهایی است که وقتی به آن میرسیم برای ما بی مفهوم میشود چون انتظاری که ما داشتیم با رسیدن به آن برآورده نشده است ویا دیگر نهایتی غیری از این برای ما وجود ندارد .
تشخیص درست هدف و تعین اهداف درراستای رسیدن به هدف نهایی یکی ازمهم ترین مراحلی است که میشود آن را تعین کننده و آینده ساز خواند .
در دنیای امروزی ما شاهد خودکشی ، جنگ های بی جهت ، اعتیاد ، رو آوردن به باورهای خرافی و به دور از کرامت انسانی و هزارها همچو مسایلی هستیم که در پیشرفته ترین و موفق ترین کشور های جهان شیو یافته و رواج دارد . در کشور های عقب مانده یا انکشاف نیافته سطح آغشتگی و یا توسل به همچو اعمال خیلی پایین و یا هیچ نیست و اکثر کشورهای عقب مانده ایکه یک اندازه از این خرافات رنج میبرند کشورهایی است که دروازهایشان به روی رفت آمد کشورهای پیشرفته باز است اینجا یک پرسش خیلی مهم مطرح میشود که چراچنین است؟
باید در پاسخ به این سوال گفته شود که انسانها ،  فطرتا آرمانگرا و بی نهایت لذت طلب هستند و این انسانهای مبتلا به این خرافات بعد از تعین هدف وقتی به هدف خود میرسند آن هدف به علت کوچک بودن و مطابقت نداشتن با این بی نهایت طلبی و عدم بر آورده ساختن خواست های آنها برایشان بی مفهوم میشود . که این بی مفهومی فاجعه بار است که میشود خود کشی ها ، جنگ هایکه امروز بخصوص غربی ها در شرق با وجود بی نیازی از تمام مادیات به راه انداخته و پنا بردن به صومعه و راهبگی و گوشه گیری از دنیا و دیگر مسایلی که پیشتر از آن یاد آوری کردیم ؛  انعکاس این بی مفهومی و درماندگی آنها باشد .
تشخیص درست هدف و همچنان بزرگی یا انتخاب هدف نهایی از مهم ترین مسایلی هستند که باید دقیق باشد . ما مسلمانان با ایمان به الله جل جلاله و پیامبر او صلی الله علیه وسلم هدف نهایی خود را چه چیز باید تعین کنیم ؟
درجه آرامش و موفقیت های انسانها بستگی به تعین هدف و عیار ساختن خود مطابق آن دارد .

قران کریم کتابی است بزرگ که بزرگی این کتاب را اکثر دانشمندان غیری مسلمان تایید کرده چنین میفرماید : ( وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ) . ترجمه : “جن و انس رانیا فریدم مگر برای آن که مرا عبادت کنند .”
وظیفه مسلمان در زندگی عبادت الله جل جلاله و درنهایت رضای او تعالی است . شاید مفهوم عبادت برای اکثر مردم معلوم نباشد و عبادت را مختص در نماز و روزه … کنند که این فکر خیلی محدود و کوچک است که سبب گمراهی برخی و هم تعصب بیش از حد یک تعداد دیگر در دین شده است .عبادت در اسلام عیار ساختن زندگی از کوچک ترین فعالیت تا بزرگ ترین تصمیم ها ، مطابق قران و سنت پیامبر”ص” است . که در نهایت سبب رضای الله جل جلاله میشود وهم مطابقت با فطرت و ذات انسان دارد .
پس رضای خداوند متعال بالا ترین هدفی است که هر انسان بخصوص مسلمانان باید درزندگی آن را هدف نهایی خود قرار داده و تمام اهداف خود را مطابق آن عیار سازند .
شاید برای اکثر این پرسش خلق شود و یا خیلی ساده لوحانه باشد که در نهایت به درجیکه بزرگان دین رسیده اند اینها برسند اما ضرورت نیست که ما باید به هدف برسیم مهم اینست که با هدف قراردادن رضای خداوندجل جلاله و عیار ساختن زندگی خود مطابق آن تلاش خود را در راستای انجام وظیفه خود کرده باشیم .

سید عبدالوحید سادات

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: