روژه

وظايف شرعي مسلمان در ده روز اول ذوالحجه

برادر و خواهر مسلمانم! آيا مي داني ده روز اول ذوالحجه كه در پيش روي من و توست چه گونه روز هاي مبارك و با فضيلتي است؟ كافي است بداني كه گنگرة بزرگ حج كه مظهر اتحاد و قوت امت اسلامي و نشانة بارز ايمان داري و وفاداري به خداوند است در همين روز ها قرار گرفته است. روز هاي كه خاطرات فداكاري هاي حضرت ابراهيم خليل و اسماعيل(ع) ذبيح و خانوادة مبارك شان را احياء مي كند، و روز عرفه را در خود جاي داده كه پيامبر اسلام(ص) در شأن آن مي فرمايندكه: »بهترين روزي است كه خورشيد در آن طلوع كرده است« و روز هاي است كه از تجمع پيامبر(ص) انبوه ياران وفادارش در حجه الوداع، خاك ياس بر سر دشمنان اسلام پاشيده شد و مژدة كامل شدن دين نزول يافت: »اليوم يئس الذين كفروا…« امروز كفار از غلبه بر دين شما مايوس شده اند… امروز دين شما را برايتان به پاية اكمال رسانيدم و نعمتم را بر شما تمام ساختم و اسلام را به عنوان دين (جاودان و زنده گي بخش) براي تان پسنديدم.(قرآن  كريم).
پس بي جهت نيست كه خداوند بزرگ اهميت اين ايام را در قرآن مجيد بيان نمايد و پيامبر(ص) به آن توجه ويژه نشان دهد، چنانچه در حديثي مي فرمايند: »هيچ روزي نيست كه عمل صالح نزد خداوند به اندازة اين روز ثواب داشته باشد« صحابه گفتند:آيا جهاد در راه خداوند در ديگر ايام سال با آن برابري نمي كند؟ آن حضرت(ص) فرمود: نه خير، مگر اينكه مجاهد با مال و جانش در راه خدا بيرون شود و هر دو را فدا كند«
پس برادر و خواهر گرامي! قدر اين روز هاي مبارك را بدان و وظايف شرعي ات را درين ايام بشناس و عمل كن:
1. بدان كه اين ايام همان گونه كه بار بار در قرآن ذكر شده است، ايام ذكر و ياد الهي است. پس آن ها را در غفلت سپري مكن و تسبيح و ذكر و استتغفار و توبه را ورد خويش بساز، حيف بدان كه آن ها را با معصيت آلوده سازي و فراموش مكن كه اين روزها، بازار گرم اعمال صالح است، پس تا آنجا كه در توان داري به اعمال صالح مبادرت بورز و فقيران را دستگيري كن و با اخلاق خوش آراسته شو.
2. بدان كه روزة روز عرفه، چنانچه پيامبر ص مژده دادند: »گناهان سال گذشته و آينده را محو مي كند«
3. تكبيرات تشريق در عقب نمازهاي فرض از صبح روز عرفه تا عصر روز چهارم عيد بر مرد و زن مسلمان در نماز جماعت و فردي يك وجيبة شرعي و عبادت بزرگ است. پس آنرا به خاطر بسپار و فاميل و دوستانت را به آن توصيه كن.
4. نماز عيد را كه مظهر نزول رحمت هاي عظيم خداوند بزرگ است به غفلت از دست مده و به ياد داشته باش كه پيامبر(ص) حتي زناني كه چادر نداشتند، را نيز توصيه كردند كه در زير چادر زنان ديگر به نماز حضور يابند و از بركت آن خود را بي نصيب نسازند.
5. قرباني براي كسي كه علاوه بر نيازمندي هاي اصلي خود سرماية نقدي يا جنسي دارد، يك واجب شرعي و يك عبادت بي نظير است. پيامبر(ص) در بارة كسي كه با وجود توان مالي از آن غفلت مي ورزد، فرمودند: »بايد به عيدگاه ما مسلمانان حاضر نشود« نيتت در قرباني جز رضاي خدا چيز ديگري نباشد، قسمتي از گوشت آن را با فاميل و مهمانانت نوش جان كن و بقيه را به فقرا و مساكين صدقه نما و حق آنها را فراموش نكن و چون تصميم قرباني كردي با نو شدن ماه ذي الحجه از گرفتن ناخن و موي بدن-همانگونه كه در حديث آمده-خوداري كن و خوت را شبيه حجاج بساز.
 6. در ايام عيد،كينه و كدورت ها را از دل بيرون كن. برادرانت را به آغوش مهر بفشار و شيطان لعين را شرمنده ساز. از اقارب و همسايه گانت ديدن نما و فقرا را الويت بده.
7. به فرزندانت ياد بده كه آداب اجتماعي را در روزهاي عيد رعايت كنند و از تفريحات مضر در ايام عيد خود داري ورزند.
ضياء احمدفاضلي – هرات
صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: