حکمونو او مسایلو پوښتنې

حکمت آزمایش و ابتلا چیست؟

برخی می‌پرسند: چرا خداوند ما را به مصیبت‌ها و سختی‌ها دچار می‌گرداند؟ حکمت آزمایش و ابتلا چیست؟
قبل از دانستن حکمت از تو می‌خواهم که این سخنان را خوب بفهمی.
از نشانه‌های ایمان قوی و راسخ برخی از صحابه این بود که اگر حجاب و پرده از اسرار کنار می‌رفت هیچ تأثیری در یقینشان نداشت. آیا تو به دانستن حکمت آزمایشات و ابتلاءات برای افزایش معرفت و شناخت نیاز داری یا به مقصود رسیده‌ای! عاقلان را اشاره‌ای کافیست!

نویسنده: عمرو خالد
ترجمه: سمیه اسکندری‌فر


اول: افزایش درجه‌ها

خداوند ما را آزمایش می‌کند تا درجات ما را بالا ببرد (پس اگر دینش محکم بود آزمایش بیشتر می‌شود).
تصور کنید هنگامی که در روز قیامت بدون سختی و مصیبت به دیدار خداوند برویم، دست خالی و فقیر خواهیم بود. نکند گمان کنید که حسنات و کردار نیکمان برای رفتن به بهشت کافی است!

بلکه مصیبت به سراغت می‌آید و یک هفته یا یک ماه بر تو فشار می‌آورد، گاهی اوقات به یک سال یا دو سال هم می‌رسد، پس بدان که در بهشت از جایگاه بزرگی برخورداری و بلا و مصیبت‌ها راه دستیابی به چنین درجاتی است.

دوم: مشخص شدن درجه‌ها

یکی دیگر از حکمت‌های الهی در آزمایش و ابتلا مشخص شدن درجه‌هاست. خداوند متعال می‌فرماید:
(أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا یَعْلَمْ اللَّهُ الَّذِینَ جَاهَدُوا مِنْکُمْ وَیَعْلَمَ الصَّابِرِینَ) (آل عمران/142).

آیا پنداشته‌اید که شما به بهشت در خواهید آمد بدون آن که خداوند کسانی از شما را مشخص سازد که به تلاش و پیکار برخواسته‌اند و بدون آن که خدا صابران را متمایز گرداند.

و نیز می‌فرماید:

(مَا کَانَ اللَّهُ لِیَذَرَ الْمُؤْمِنِینَ عَلَى مَا أَنْتُمْ عَلَیْهِ حَتَّى یَمِیزَ الْخَبِیثَ مِنْ الطَّیِّبِ وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُطْلِعَکُمْ عَلَى الْغَیْبِ) (آل‌عمران/179)

سنت خدا بر این نبوده است که مؤمنان را به همان صورتی که شما هستید به حال خود واگذارد، بلکه خداوند ناپاک را از پاک جدا می‌سازد و همچنین سنت بر این نبوده است که شما را بر غیب مطلع سازد.
چه حکمتی! تا مردم را از هم جدا ساخته و نیکوکاران را از کسانی که از شرمندگی سر به زیر افکنده اند تشخیص دهد.

سوم: تا دچار کبر و غرور نشوی

این یکی از حکمت‌های بزرگ است، تصور کن اگر همه چیز درست و مرتب باشد و زندگی ما آرام باشد چه اتفاقی برای انسان می‌افتد؟ تو خودت را بهتر از هر انسان دیگری می‌شناسی و در نهایت گرفتار کبر و غرور خواهی شد! این طور نیست؟ پس زندگی آرام و به دور از دغدغه و کدورت، نعمت، سعادت و منفعت است (این دقیقاً همان چیزی است که برای اهل باطل رخ می‌دهد.)

این‌جاست که انسان دچار کبر، غرور، گردن‌کشی در مقابل خدا و عدم نیاز به ذات مقدسش می‌شود و به همین سبب خداوند ما را آزمایش می‌کند. ما به‌سوی او باز می‌گردیم و در مقابلش اظهار ذلت و خواری می‌نمایم و ابراز نیاز می‌کنیم، پس آزمایش و ابتلا برای ما رحمت است.
چه مفاهیم زیبایی! فقط قلب‌های نرم قادر به احساس آن هستند.

چهارم: تا مشتاق بهشت شوی

یکی دیگر از حکمت‌ها این است که تا تلخی دنیا را نچشی مشتاق بهشت نمی‌شوی! وقتی که دنیا را راحت ببینی چه طور می‌شود مشتاق و شیفته‌ی بهشت شوی؟! البته معنایش این نیست که از دنیا بدت بیاید، نه، بلکه تمام تلاشت را بکن و بساز و آباد نما.
اما تو مشتاق بهشت هستی، پس خداوند تلخی و مرارت این دنیا را به تو می‌چشاند تا لذت و شیرینی بهشت را آرزو کنی.

پنجم: تا خدا را از یاد نبری

یکی دیگر از حکمت‌ها این است که سختی‌ها و بلاها تو را به یاد خداوند که صاحب همه‌ی نعمت‌هاست می‌اندازد، پس مصیبت باعث تشکر از خدا در مقابل نعمت‌هایش می‌شود و باعث راضی شدن به قضا و قدرش می‌گردد.
به این ترتیب تو هرگز او را فراموش نمی‌کنی.

ششم: تا بدانی که خداوند قوی و نیرومند است

از حکمت‌های خداوند در ابتلا و آزمایش این است که قدرتش را به تو نشان می‌دهد، و صفت قدرت و رحمت الهی زمانی که تو را از سختی و مصیبت نجات می‌دهد، آشکار می‌گردد.
خداوند تو را به مصیبتی گرفتار می‌سازد، پس تو به او پناه می‌بری، او دستت را گرفته و یاریت می‌دهد و تو می‌فهمی که او قادر است، قوی است و رحیم است.

هفتم: چون خداوند تو را دوست دارد

پیامبر اکرم -صلی الله علیه وسلّم- می‌فرماید: (إن الله إذا أحب قوماً ابتلاهم).
(هرگاه خداوند قوم و ملتی را دوست بدارد آن‌ها را آزمایش می‌کند)
ای بنده‌ی مؤمن! از جمله حکمت‌های نهفته در ابتلا آن است که خداوند تو را طاهر، ناب، باتقوا و گمنام دوست دارد.

واقعاً که ختام و پایانش مسک می‌باشد.

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: