ځواناننیکي او ګناه

اسباب انحراف و گمراهي جوانان

برادر جوانم! به خودت بنگر، و اعمالت را بررسي كن و سپس خود قاضي باش و بر نفس خود قضاوت كن كه از كدام يك از اين دو گروهي؟
آيا از جوانان هدايت يافته و مؤمن هستي؟ كساني كه به خدا و روز قيامت و ملائكه و كتابهاي آسماني و پيامبران ايمان دارند؛ ايماني كه آنها را به انجام اعمال نيك هدايت كند و از منكرات باز دارد؟.
آيا از جواناني هستي كه تنها خدا را مي‌پرستند و براي او شريكي نمي‌گيرند؟
آيا از جواناني هستي كه تابع دستور پيامبر صلي الله عليه و سلم در گفتار و كردار هستند؟
آيا از جواناني هستي كه نماز را بر پا مي‌دارند و زكات مال خود را مي‌پردازند و روزه ماه رمضان را مي گيرند، و حج بيت الله الحرام را به بهترين نحو انجام مي‌دهند؟
آيا از جواناني هستي كه پايبند نصيحت اند و خير خواه اوامر الهي و سنت رسول و همه تن مسلمان اند؟
آيا از جواناني هستي كه مردم را با حكمت و پند حكيمانه به سوي خدا دعوت مي‌دهند .
آيا از جواناني هستي كه امر به معروف و نهي از منكر مي‌كنند و صادقانه حرف مي‌زنند و حق را قبول مي‌كنند؟
آيا از جواناني هستي كه داراي اخلاق نيك و نفس كريم و قلوب پاك اند؟
اگر از اين گروه هستي، همانا اين گروه افتخار امت، و رمز حيات و سنبل زندگي خوشبخت اند، آنان از خداوند اميدوارند كه كجي و فساد مسلمين بوسيله‌ي آنها اصلاح شود و راه سالكين بوسيله‌ي آنها بازگشايي و منور گردد و سنت پيامبران بوسيله‌ي آنان زنده شود. اگر از اين گروه هستي بشارت باد به تو پيروزي و كاميابي در دنيا و آخرت.
اما گروه دوم جوانان: جواناني كه عقيده‌ي انحرافي دارند و راه و روش آنان ناصحيح و غرورشان آنها را نابود كرده و شهوات بر آنها غالب شده است.
جواناني كه، سركش اند و حق را نمي‌پذيرند و دامان خود را از باطل بيرون نمي‌كشند.
جواناني كه، به ضايع شدن حقوق الهي و بندگان او پروايي ندارند.
جواناني كه توازن فكري و قدرت تصميم گيري را ندارند.
جواناني كه، نه راه مسجد را مي‌دانند و نه روزه و نه زكات دادن و نه راه حج را، مگر بنا بر حسب عادت و رسم چيزي انجام مي‌دهند.
جواناني كه، نصيحت قبول نمي‌كنند و بر حق متقاعد نمي‌شوند و رأي بجز رأي خود نمي‌شناسند و جواناني كه بر اخلاق بد و خوي نامتعارف خود ثابت اند و آن را خوب مي‌پندارند. آنان در واقع بدترين اعمال را انجام مي دهند و همت و سعي خود را در تلاطم زندگي طوفاني گم كرده اند، بد انجام مي‌دهند و گمان مي‌كنند كه كار آنها نيك است.
دوست گراميِ! اگر از اين گروه هستي يا بعضي از صفات اين جوانان را داري قسم به خدا كه در راه خطرناكي قدم گذاشته‌اي و بيم آن مي‌رود چون بميري از گروه جهنمي‌ها قرار گيري.
اسباب انحراف و گمراهي جوانان
1-  اوقات فراغت (بيكاري): زهر كشنده‌اي است كه فكر و عقل و نيروي جسماني را نابود مي‌كند و علاج اين معضل اين است كه جوانان در تلاش كاري باشند، مطالعه، نوشتن، تجارت و هر كاري كه مناسب با شخصيت آنها باشد و اوقات فراغت آنها را پر كند.
2-  استفاده نكردن از تجربه‌ي بزرگان: علاج اين مشكل پر كردن خلاء و فرجه مابين قشر جوان و مردان سالخورده است، وهمه باور كنند كه پيران و جوانان پيكره‌ي يك اجتماع هستند اگر عضوي از آن فاسد شود به همه اعضاء سرايت مي‌كند.
3-  ارتباط با گروه منحرفين و دوستي با آنها: علاج اين است كه كه جوانان افرادي را براي دوستي انتخاب كنند كه متدين و صالح و عاقل باشند.
4-  خواندن كتاب‌ها و مجلات فاسد: كه جوان را نسبت به دين و عقيده‌اش دچار ترديد و شك مي‌كند و علاج آن اين است كه از خواندن چنين كتابهايي پرهيز كند و به مطالعه كتابهاي ديني روي آورد.
5-  بدگماني به دين اسلام: جوانان چنين فكر مي‌كنند كه اسلام مانع آزادي بوده، و به تهجر و عقب‌گرايي دعوت مي‌دهد و مانع بين اجتماع و پيشرفت است اين طرز فكر نتيجه‌ي عدم آگاهي و جهالت نسبت به دين اسلام است.
علاج آن اين است كه جوان حقيقت اسلام را فرا گيرد و مزايا و محاسن آن را بشناسد.

مترجم: محمد جمالزهی
تهیه وترتیب: حجت الله جسیمی

گرفته شده از کتاب: جوان و جوانی

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: