ټولنه

چرا ما پیشرفت نمیکنیم؟

دلایل عقب ماندګی ما چیست؟

برای پاسخ دادن به این سوال ، به جای مقصر شمردن همدیگر ، بهتر است به دنبال دلایل عقب ماندگی مان بگردیم که درین جا میخواهم به تعدادی از آن ها اشاره کنم :

۱_خودپسندی : 

اکثر ما خود را از دیگران بهتر میدانیم و میخواهیم که همیشه از دیگران بهتر زندگی کنیم و به همین خاطر حتی الوسع جلوی پیشرفت دیگران را میگیریم ، در حالی که در کشورهای پیشرفته ، پیشرفت یکی از اعضای جامعه پیشرفت همه جامعه شمرده میشود ، و مردم برای پیشرفت خود و جامعه به پیشرفت همدیگر کمک میکنند ، چنانچه ضرب المثلی مشهور وجود دارد که :
اگر میخواهی جای رئیست را بگیری او را به سوی مقام بالاتر سوق بده

۲_عدم تعاون : 

در کشور های پیشرفته ، افراد جامعه کارها را حتی اگر کار کوچک و بی اهمیتی باشد با همکاری هم انجام میدهند ، در حالی که ما ترجیح میدهیم مهمترین کارها را به تنهایی انجام بدهیم و اگر لازم باشد دست دیگران را هم کوتاه میکنیم تا همه چیز به نام خودمان ختم شود .
۳_وابسته گی به تاریخ : ما همواره به تاریخ فکر میکنیم و از تاریخ و افتخارات اجدادمان حرف میزنیم و در مجموع تاریخ بخش مهمی از زندگی مان را تشکیل میدهد و این گونه است که ما به جای افتخار آفریدن ، افتخارات اجدادمان را ورد زبان مان میکنیم و به جای تلاش برای پیشرفت ، به تمدن گذشته گان مان میبالیم و این گونه است که ما جهان سومی مانده ایم .

۴_وجدان کاری ‌:

در کشورهای پیشرفته مردم وظیفه خودشان را به نحو احسن انجام میدهند و وجدان خود را شاهد تمام اعمال شان میدانند اما در کشورهای عقب مانده چیزی به نام وجدان کاری وجود ندارد و چنانچه کسی بداند که کارهایش مورد نظارت مقام های بالاتر نیست از هیچ خیانتی دریغ نمیکند .

۵_تکیه کردن به منابع :

در کشورهای پیشرفته ، تاریخ و منابع طبیعی نقشی در پیشرفت ندارند چنانچه بسیاری از کشورهای پیشرفته ، نه تاریخ چندهزارساله دارند و نه منابع طبیعی ، اما افراد جامعه با خود گذری و تلاش کشورشان را به بلندترین قله های ترقی رسانده اند .

۶_عدم وابسته گی به شغل : 

در کشورهای پیشرفته ، مردم عاشق شغل و وظیفه شان هستند و در هر پست و مقامی باشند با جدیت کارشان را انجام میدهند ولی در کشورهای عقب مانده مردم فقط و فقط به دنبال شغل هایی با حقوق عالی میگردند و به پست های پایین به چشم حقارت مینگرند و اگر درین پست ها باشند حتی الوسع از کار کردن فرار میکنند .

۷_ عدم وابسته گی به تحصیلات :

تحصیلات نقش مهمی در پیشرفت جوامع دارد ، یکی از دلایل عقب ماندگی ما کمبود قشر تحصیل کرده در جامعه میباشد ، کمبود قشر تحصیل کرده دلایل زیادی دارد ، منجمله : جنگ های به اصطلاح داخلی ‌، فقر ، ناامنی و . . .
ولی در کنار آن دلایل دیگری هم هست ، به طور مثال : عدم آگاهی مردم از فواید تحصیلات و . . .
همچنین مردم دلایلی هم برای تحصیل نکردن میتراشند ، به طور مثال مسئله سن ، چنانچه در جوامع عقب مانده مردم فکر میکنند که اگر کسی در کودکی درس نخوانده باشد و به مکتب نرفته باشد در بزرگسالی نمیتواند درس بخواند و این کار را عیب میدانند ، در حالی که در چین خانم مازئوکسین در سن ۱۰۲ سالگی در یکی از مدارس ابتدایی چین ثبت نام کرد و هم اکنون در صنف اول درس میخواند !

۸_نداشتن برنامه برای آینده :

مردم جهان سومی هیچوقت برای هیچ کارشان حتی اگر خیلی مهم هم باشد برنامه ای درست نمیکنند و حتی در مورد آینده شان هم برنامه ای ندارند ، ولی در کشورهای پیشرفته مردم برای کارهای کوچک شان هم برنامه خاصی درست میکنند و اگرچه باورش سخت است اما خیلی از آن ها از کودکی برنامه کارهای آینده شان را میچینند و همانطور میشود که آنها میخواهند .

۹_عدم پذیرش دیگران :

اکثر ما همدیگر را بنابر نژاد و زبان و مذهب میشناسیم و به شعار برادری و برابری قلبا باور نداریم و مدام در پی تحقیر و توهین به هم هستیم و فقط و فقط اجدادمان را به رخ هم میکشیم و همه چیز را برای خودمان میخواهیم در صورتی که بدون هم دیگر پذیری پیشرفت محقق نخواهد شد .

۱۰_وطن دوستی : 

در کشورهای پیشرفته شهروندان با تمام توان از کشور و منافع ملی شان حمایت میکنند و برای پیشرفت کشورشان از هیچ کاری دریغ نمیکنند ، چنانچه در ژاپن مردم بخاطر کار زیاد چشم از جهان میبندند
ولی در کشورهای جهان سوم مردم فقط و فقط به خودشان فکر میکنند و چنانچه مقدور باشد حاضرند بخاطر مبلغ ناچیزی کشورشان را بفروشند و اگر پیش بیاید برای یک زندگی خوب کشورشان را به آتش بکشند .
و این گونه است که ما سالهاست در ردیف کشورهای جهان سوم هستیم و بدون آنکه بخواهیم کشورمان را در حالت فقر و عقب ماندگی نگه میداریم ، امیدوارم مقاله من را به دقت خوانده باشید و فهمیده باشید که ما خودمان دلیل اصلی عقب ماندگی کشور و جامعه مان هستیم و تا خودمان نخواهیم کشورمان پیشرفت نخواهد کرد .

با عرض حرمت

محمد شریف منصور

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: