کورنۍ

راهكارهاي براي جلوگيري از مشكلات خانوادگي

طبعاً آنگاه كه انسان در بحرمشكلات و دشواري ها فرو مي افتد، فروتني و تواضعش در برابر خدا بيشتر مي گردد و در عبادت و نيايش خود افزوني مي آورد و اخلاص و صداقتش در عمل نيز فزوني مي يابد. بناء، پيش شدن برخي مشكلات زايشگر و پي ريز برخي منافع و مصالح قرار مي گيرد.

بنابراين، راه يابي برخي مشكلات به محيط خانواده ها، دسته يي از منافع را نيز بر مي انگيزد، در صورتي كه زوجين از انرژي صبر و بردوباري بهره مند باشند. و خانواده يي سعادت مند مي باشد كه بر همان مشكلات فايق آيند و راه بيرون رفت و راهكار زدودن دشواري ها و مشكلات پيش آمده را درست سنجيده به منصه تحقق بگذارند و خويشتن را از آن برهانند، چون براي هرمرض، خداوند دوا و راه علاج آفريده است.
پس در اين مقال برخي راهكارها و راهبردهاي حل مشكلات و پرابلمهاي خانوادگي را به قيد نگارش مي آورم:
1- مساعدت و همكاري زن و شوهر برتقويت ايمان و نهادينه كردن ارزشهاي اسلامي در محيط خانه:
يكي از عوامل و انگيزه هاي كه نمي گذارد مشكلات در داخل خانه راه يابد، همانا داشتن ايمان قوي زوجين است كه اين امر، در فراگيريث ارزشهاي اسلامي و تحكيم و تطبيق نظام اسلامي مربوط محيط خانه، و درك و شناخت همديگر، ومعيار قراردادن ارزشها و واقعيت ها در برخورد هاي خانوادگي و پيش آمدهاي فاميلي و روابط زناشوهري بدست مي آيد.

2- صبر و بردوباري:
چون صبر كليد حل مشكلات در تمام ابعاد زندگي است و تشكيلات كوچك خانه كه در واقع بخشي از زندگي اجتماعي انسان است، طبعا مشكلات و دشواري ها گهگاهي به آن راه مي يابد نزاكت هاي جانبين و سليقه هاي ويژه زن و شوهر در برخي اوقات منجر به زايش كشمكش ها ميان شان قرار مي گيرد، دراين جا، نبايد زن و يا شوهر زودتر به دام احساسات منفي خود گيرآيند و دست به واكنش سريع غير عقلاني يازند و شيرازه خانواده خود را از هم بپاشند. خداوند دستور ميد هد كه واستعينوا بالصبر والصلوة. يعني در هنگام دچارشدن به مشكلات و گيرآمدن در چاه و چال سختي ها و مصائب به گزينه صبر و نماز برگرديد و احساسات خود را كنترول كرده به خدا رجوع نماييد و از اوتعالي راه حل مشكل خود را جويا شويد. همچنان رسول الله صلي الله عليه وسلم مي فرمايد: هرمردي كه در برابر اخلاق زشت همسرش صبر برمي گزيند خداوند به پيمانه ي اجر و پاداشي براي ايوب عليه السلام در عوض صبرش در مقابل سختي و آزمايش الهي داده بود، براي وي ميدهد و هر زني كه در برابر اخلاق زشت و مواصفات نكوهيده شوهرش صبر نمايد خداوند به همان پيمانه ي از اجر و پاداش كه براي بي بي آسيه بنت مزاحم و زن فرعون داده بود براي وي نيز نصيب مي گرداند.

3- برخورد شايسته و نيكو در برابرهم:
زن و شوهر در زندگي خود جزء همديگر به حساب مي آيند و هدف زندگي شان با همديگرگره خورده است و سعادت شان وابسته به يكديگر شان شده است. بناء، زماني اين هردو مي توانند كه اززندگي آرام و پرآسايش بهره مند شوند كه در برابرهم برخورد شايسته داشته باشند. خداوند مي فرمايد: و انفقوا في سبيل الله و لاتلقوا بايديكم الي التهلكه و احسنوا ان الله يحب المحسنين. يعني در راه خدا انفاق نماييد و خويشتن را با دستان خود( با عملكردزشت خود) به هلاكت نيندازيد و نيكي نماييد و خداوند نيكوكاران را دوست دارد.

نيكي كردن زن و شوهر به همديگر شان اساسي ترين ابزار استحكام نظام خانه و بهترين راهبرد براي تقويت بنياد خانواده و مهم ترين فاكتور افزايش بخش محبت و صميمت، مساعدت و معاونت با همديگرشان قرار مي گيرد.
دكتور محمد بن عبدالغفار مي نويسد: هريك از زن و شوهر طبعاً در تلاش داشتن زندگي شايسته ، مرفه و آسايشمند هستند و هركدام ايشان از خود تكاپوي لازم و مساعي بيشتر بخرچ ميد هند تا خشنودي و رضايت يكديگر خود را به دست آورند. من درزمينه تحقق و عينيت يافتن اين مامول چنين توصيه مي نمايم كه زوجين اگر خواستار خشنودي سازي يكديگرند بايد كه امور زيرين را درزندگي روز مره خويش به كار برند: حسن ملاقات و معاشرت، احترام متقابل، و ارج گذاشتن به رأي و نظر يكديگر، بكارگيري مسامحه و چشم پوشي در برابر لغرشهاي يكديگر، تعاون و مساعدت در امور خير، رسيدگي به امور منزل، گريز و پرهيز از آنچه كه نزاع و اختلاف را بر مي انگيزد و موجب زايش نا آرامي قرار لمي گيرد و فضاي مطمئن و محيط سالم خانه را متشنج و پرتنش مي سازد. خداوند مي فرمايد: وعاشرون بالمعروف فان كرهتموهن فعسي ان تكرهوا شيئا و يجعل الله فيه خيرا كثيرا. يعني با زنان تان به گونه نيكو و شايسته زندگي نماييد و اگر آنان را بر مي انگاريد مي شود در آنچه كه شما از آنها بد مي بريد خداوند در همان چيز براي شما خير ومنفعت زيادي را قرار داده باشد.

4- صداقت در كار و عمل:
وقتي كه پديده هاي نكوهيده و گجسته مكر، فريب و دروغ به درون خانه راه  نيابد و زوجين ازبكارگرفت اين واژه هاي تنش زا و بحران آفرين و خانه برانداز گريز نمايند و از صداقت در برابرهم استفاده كنند و در كارهاي خود شفافيت داشته باشند، آنگاه است كه ديگر موريانه تبهگر اختلافات به ريشه نهال محبت زناشوهري شان راه نمي يابد و هيچگاه بدنه زيباي خانواده را سم اژدهاي سليقه ها و نزاكت هاي برخواسته از تفكرات ويژه شخص، و نزاع ها ناشي از نفاق افگني بيرون از خانه نمي آزارد.

5- مشاورت و مشاركت در امور مربوط خانه:
نظام خانواده از اين دو تكوين و اساس يافته است. بناء، بقاي اين نظام وابسته بلاترديد دارد به آنكه در برخي موضوعات با هم ديگر مشورت و تبادل رأي داشته باشند و حرفهاي همديگر را وقعي گذارند و از تكروي و ناديده گرفتن راي صواب و درست جانب مقابل اجتناب ورزند و آن ديدگاه كه به حقيقت و به منفعت خانواده تمام مي شود را برگزينند.

نقيب الله حميد

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: