قرآن اړوند

قرآن را با دقت شنیدن

بادقت شنیدن:

وقتی قرآن قرائت میشود ، بادقت گوش فراداه و خواموش باش. واین چیزیست که قرآن خودش امر میکند.
” وَإِذَا قُرِئَ الْقُرْآنُ فَاسْتَمِعُوا لَهُ وَأَنْصِتُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ (٢٠٤) ( الاعراف 7:204 )

” و چون خوانده میشود قرآن پس گ.ش نهید بسوی آن و خاموش باششید تا مهر بانی کرده شود بر شما.”
هنگامی که قرآن تلاوت میشود واضحاً باید که خاموش بود ، اما در زبان عربی کلمۀ که برای گوش دادن استعمال میشود ، صرف دلالت به یک عمل فزیکی نمی کند ، بلکه دلالت به یک حالت خاص توجه ورضاء نیز میکند.
هدف از گوش فرادادن شنیدن است و آن اشاره است به رضای پروردگار و قبولش.
بناءً ، نباید هیچ نوع سر پیچی بااین دستور صورت بگیرد ؛ زمانی که قرائت قرآنکریم توسط شخص و یا از طریق کست صورت میگیرد ، نباید صحبت و سرگوشی بعمل آید ؛ ازگذاشتن کست قرائت قرآنکریم منحیث موزیک بگروند و انجام دادن مسایل دیگر خوداری بعمل آید ؛ ، زمانی که هیچ کسی به آن توجه نه نکند ، نه باید کدام مجلس ویا نمایش با تلاوت قرانکریم افتتاح شود.
بعضی از فقها حتی نمازخواندن را ، هنگامی که قرآنکریم با آواز بلند در نزدیک شما خوانده شود ، حرام می دانند.
هکذا این قائده متضمن است که کسی که قرآن می خواند باید آواز خود را پائین آورده و خواندن خود را آهسته بسازد تا مزاحمتی نباشد برای کسانی که در نزدیک او هستند .
چه نیکوئی با همسایگان یکی ازحقوق همسایه است. گذشته ازآن ، در صورتیکه بسیار خواهشمند نباشند ، نه باید شنیدن بالای دیگران تحمیل شود .
خواهش از دیگران ، بخصوص آنهائیکه میتوانند صحیح و با آواز خوش قرآن را قرائت نمایند ، و بعداً گوش دادن به آن ، نیزیک عمل بسیار پسندیده است.
از همین رو بود که محمد ص نیز از صحابۀ جلیل القدر شان خواهش می نمودند تا قرآن رابراش قرائت نمایند.
از ابن مسعود ( رضی الله عنه ) روایت شده که محمد ص بمن گفت که:” قرآن را بر من بخوان . من گفتم:یا رسول الله من بر شما بخوانم در حالیکه بر شما فرو فرستاده شده است ؟ فرمود:” من دوست دارم که آنرا از غیرم بشنوم . و من برای شان سورۀ نساء را خواندم تا اینکه به این آیه رسیدم ( فکیف اذا جئنا من کل أمة بشهید و جئنا بک علی هؤ لاء شهیدا ) ” پس چگونه است حال روز محشر آنگاه که از هر طایفه گواهی آریم و ترا ( ای پیامبر) بر این امت بگاهی خواهیم “. فرمود:” حالا بس است . ” و من بسوس شان نگریسته دیدم که چشمان شان اشکبار است .”
گربستن محمد ص از روی شفقت بر امتش بوده ، زیرا او شاهد حق است و امتش هم از گناه خالی نیستند .
چیزی را که محمد ص به این ارتباط گفته اند بخاطر بسپارید:
” کسی که یک بار یک آیۀ از قرآن را بشنود ، برایش دوبرابر مزد است ، و کسی که آنرا بخواند ، در روز محشر برایش روشنائی است . ” ( احمد

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: