اجتماع افغانیاز نظر اسلام

تعصب و قبیله گرایي!

تعصب چیست؟

هدف از تعصب این است که انسان به خاطر ارتباط اش به یک قوم، نسب، زبان، ملت و محدوده ای جغرافیای خود را از دیگران بالاتر شمرده و دیگران را از همین لحاظ به دیده ای حقارت بنگرد و یا قومیت، نژاد، رنگ، سمت و زبان آنچنان نزد وی مهم و با ارزش شوند که معیار حق و باطل، دوستی و دشمنی و داد و گرفت قرار گیرد.

در این زمینه علما و دانشمندان لغت هر کدام به شیوه اش عصبیت را تعریف کرده اند که قریب المفهوم یکدیگر میباشد. در فرهنگ لاروسی این گونه تعریف شده است: عصبیت وابستگی شدید شخص به گروهیکه طرفدار آن است و کوشش در راه پیروزی و تحکیم مبادی آن، میباشد. تعصب واژه ایست که از عصبیت سر چشمه میگیرد و به الگویی از رفتار اطلاق میشود که نه از روی آگاهی و عقل که از سر خودخواهی؛ سرخوردگی؛ انتقامجویی و توهم انسانها به آن دچار خواهند گردید. خلاصه این که عصبیت یک عمل زشت و شیطانی است این که انسان بگوید قوم من اینچنین است و قوم دیگری آنچنان من چنینم و دیگران چنان، این عصبیت و شیطانی بوده میتواند.

چیزهایکه تعصب شمار نمی شود: در کل باید گفته شود و اینکه معنی تعصب به هیچ گونه این نیست که انسان با کشور، خانواده، ملت و قوم خویش محبت نداشته باشد؛ بلکه این محبت فطری است و از انسان میخواهد تا خیرخواه قوم و نزدیکانش بوده و در فکر ترقی آنان باشد؛ این مسولیت هر فرد است که در خیررسانی، اول نزدیکانش را مد نظر داشته باشد.

عوامل آلوده شدن به تعصب و قبیله گرایی:

۱ – برتری خواهی و جاه طلبی.

۲ – افتخار جاهلانه و کور کورانه.

۳- عقده مندی.

۴ – تنگ نظری و خودخواهی.

۵ – محیط نادرست اجتماعی.

۶ – عدم داشتن معلومات اندک در مورد دیگران.

۷ – عدم آگاهی از روش تعامل با دیگران و امثال آن عوامل اند که در دچار ساختن فرد به تعصب نقش بسازای را ایفا خواهند نمود.

  • در پی تعصب و تفرقه رقابت ناسالم آغاز می شود، بجای اهداف نیک و خوب هدفهای غلط و نا درست انتخاب شده و حاصل میگردند که این خود زمینه را برای بکار گیری وسایل زشت و ناجایز را هموار می کند و در نتیجه میان اقشار مختلف یک ملت چنان تنش و کشیدگی بوجود می آید که سلامت آینده را زیر سوال خواهد برد.
  • تعصب و تفرقه چنان بی باوری را به میان می آورد که افراد یک جامعه نسبت به یکدیگر خود بی باور خواهند شد.
  • در کل تعصب و قبیله گرایی میان خانواده ها کشمکش و تنش بوجود می آورد، زیرا تمام روابط که تا این دم باقی می ماند، بویژه روابط خیشاوندی، از ملاحظات قومی و منطقه ای بالا خواهند بود؛ روابط که مردم مناطق و اقوام مختلف و گویندگان زبانهای گوناگون را با هم نگه می دارد، که فضای نفرت و تعصب این روابط را نیز با چالش روبرو می کند، که این هم، یک عمل خلاف اصول و ارزشهای دینی و خواسته های انسانیت بوده می تواند.

پیشنهادات برای کاهش دادن به عصبیت و قبیله گرایی:

۱ – تربیه نسل آگاه و متعهد ۲ – آشکار کردن ضرر های ناشی از عصبیت

۳ – ایجاد روحیه وحدت خواهی و همدیگر پذیری بر مبنای اصول و ارزشهای دینی و انسانی ۴- آگاه بودن از پلانهای نفاق افگنانه دشمنان

و در اخیر و اینکه!

بر ماست که با این پدیده نا مبارک با همه امکانات در دست داشته خویش، تا پای جان به مبارزه برخیزیم و روحیه برادری و اخوت را در میان اقشار جامعه زنده کرده و دست های نا پاک مداخله گران استعماری را از سرنوشت خود قطع کنیم زیرا در شرایط فعلی یک لحظه تغافل و کوتاهی میتواند بهای سنگینی را در پی داشته باشد که مهار کردن آن قرن ها را در بر بگیرد و یا حتی غیر ممکن شود.

نه افغانیم و نی ترک و تتاریم   چمن زادیم و از یک شاخساریم

تمیز رنگ و بو بر ما حرام است   که ما پرورده یک نو بهاریم  (علامه اقبال لاهوری)

ترتیب کننده: مرتضی حکیمي

خبرتیا Advertisement safi foundation

wasiweb.com

wasiweb.com publisher team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

نظر تان را بنویسید

Back to top button
وسیع ویب
error: