د قرآن زده کړه او حفظقرآن اړوند

حفظ قرآنکریم

تاکه توان دارید قرآن را حفظ نمائید. مطالبۀ قرآنکریم ، در حفظش در ذهن ، بی نظیر است.
کلمۀ حفظ ، تا اندازه ایکه محدود به حفظ کردن است ، شامل فهمیدن و عمل کردن میشود. در واقع در زبان انگلیسی هیچ کلمۀ وجود ندارد که بتواند دقیقاً معنی واقعی و و کامل آنرا افاده نماید.
حفظ یگانه راه بنیادی برای نفوذ قرآن در تو است. حفظ یک عمل میخانیکی وتشریفاتی نیست ؛ بلکه یک عمل بسیار بلند روحی و اهم تقدسی است. صرف از طریق حفظ قرآن است که تو میتوانی در نمازها ، هنگامی که در حضور گویندۀ آن ایستاده ای ، آنرا خوانده و بالای معنی آن تفکر نمائی . بر علاوه ، قرآن را در زبانت جاری ساخته، در ذهنت جا داده ، در قلبت مقیم و مصاحب دایمی ات می سازد . هر قدر آنرا حفظ نمائی به همان اندازه آنرا آسانتر خواهی یافت تا باطن خودی خود را در خواندن آن شریک ساخته و دماغ تو آنرا مطالعه و معنی آنرا بفهمد.

حضرت محمد ص به طریقه های مختلف بالای آن تأکید میکند:
” قرآن را حفظ نمائید ، بخاطر اینکه الله ج قلبی را که در آن قرآن جا گرفته باشد ، مجازات نمیکند .” ( شرح السنة )
“همانا آنکه در دلش چیزی از قرآن نیست ( یعنی چیزی از آن را حفظ ندارد ) ، مانند خانه ای ویران است .” ( ترمزی )

بناءً یک مقدار وقت خود را برای حفظ قرآن تخصیص و بصورت منظم پیش بروید. اهداف خود را مطابق یک دوره زمانی تعین نمائید. تمام آن بخش هایی که محمد ص عادت داشتند که در جریان نماز یا در ساعات خاص از روز و شب قرائت نمایند ، و یا به صحابۀ شان توصیه می نمو دند که قرائت کنند ، یا فضیلت آنرا تشریح میکردند ، می باید که شامل لست شما باشد. در صورتیکه شما قران را بطور منظم بخوانید ، بناء دیگر بخش ها بصورت خودکار شما را جذب خواهد کرد تا اقدام به حفظ آنها در ذهن خود نمائید.

نویسنده:خرم مراد
برگردان:استاد احمدضیاء مدرسی

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: