سترګې او نظر

تمرین برای تقویت دید چشم

چشم‌‌ها از جمله اساسی‌ترین عضو بدن انسان می‌باشند که نیاز به استراحت دارند. با استراحت دادن ذهن و چشم‌ها، چشم‌ها به سرعت آماده می‌شوند که کار خود را دوباره به طرز عادی انجام دهند.

در زیر تمرین‌هایی را برای شما بیان می‌کنیم که به شما کمک می‌کند چشم‌های‌تان را استراحت دهید و دید آن‌ها را تقویت بخشید.

نکته مهم برای این تمرین‌ها این است که در صورت مشاهده اولین خستگی دست از تمرین بکشید و به چشم استراحت بدهید. فراموش نکنید که هر تمرین را بیش از سه بار در یک زمان انجام ندهید.

استراحت دادن چشم 

بر روی زمین نشسته و آرنج خود را روی زانو قرار دهید. به آرامی چشم‌ها را بسته و پنجه‌های دست خود را روی چشم‌تان قرار دهید تا چشم گرمای پنجه‌ها را احساس کند.

توجه کنید که چشم کاملاً پوشانده شده باشد و نوری به آن نرسد و هم‌چنین توجه داشته باشید که ستون فقرات و سر را کج نکنید و در وضعیت قایم (نود درجه) باشند. در این هنگام دَم و بازدَم را به‌صورت شمرده انجام دهید.

در حین دم چشم‌ها را به آرامی به راست و سپس پایین بگردانید و در حین بازدم چشم را به آرامی به چپ و سپس بالا بگردانید.

پس از این حرکت مستقیماً به جلو نگاه کنید. نفس بکشید و چشم‌ها را تا حد ممکن باز کنید؛ بازدم کنید پلک‌ها را برای لحظه‌ای به هم فشار دهید.

تمرین تیزبینی 

یک دایره ۱۵ سانتی‌متری به‌صورت زیر ایجاد کنید و آن را در فاصله ۳۰ سانتی‌متری یا حداکثر یک متری قرار دهید.

نقطه وسط را چند ثانیه نگاه کنید. نگاه به سمت نقطه راست ببرید. برای چند ثانیه به نقطه وسط بازگردید. سپس به نقطه بالایی نگاه کنید و بعد به سراغ نقطه پایینی بروید. با نگاه کردن به این نقاط هم زمان سر را حرکت دهید و اندکی چشم بر هم بگذارید.

تمرین دادن چشم

این تمرین به شکل زیر صورت می‌گیرد:

ابتدا به بالا نگاه کنید و سپس به پایین بنگرید. به سمت راست نگاه کنید و سپس به چپ نگاه کنید.

به بالاترین نقطه سمت راست نگاه کنید و سپس به پایین‌ترین نقطه سمت چپ.

به بالا نگاه کنید چشمان خود را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و سپس در جهت عکس عقربه‌های ساعت چشم‌تان را بسته و کف دست‌تان را روی آن‌ها قرار دهید.

پلک زدن (چشم بر هم گذاشتن

پلک زدن که اغلب نادیده گرفته می‌شود، هنوز راه ساده‌ای برای حفظ چشم و افزایش تمرکز است. کاربران کمپیوتر و تلویزیون تمایل به چشمک زدن کم‌تری دارند. به ویژه هنگامی که آن‌ها مشتاقانه بر روی چیزی متمرکز شده اند. سعی کنید آن را فقط در حال حاضر به عنوان یک ورزش ساده، در نظر بگیرید. برای دو دقیقه هر ۳-۴ ثانیه چشمک بزنید. بعد از این‌که این کار برای دو دقیقه انجام دادید ذهن و چشمان شما احساس می‌کنند تیره، آرام و خسته اند. پس از این سعی کنید برای دو دقیقه هر ۳۰ ثانیه چشمک بزنید.

چشمک زدن عامل یک دوره کوتاه از تاریکی است که کمک می‌کند تا چشم خود را تازه و اطلاعات قبلی تخلیه و آماده کسب اطلاعات جدید باشد. این روش کمک می‌کند تا فشار به چشم کاهش یابد.

گذاشتن کف دست بر روی چشم 

این کار برای از بین بردن استرس در اطراف چشم و به عنوان یک راه برای استراحت چشم در زمان استفاده از کمپیوتر است. این کار به‌صورت زیر انجام می‌شود:

نگاهی عمیق و چند تنفس قبل از شروع

خم شدن به جلو و گذاشتن آرنج بر روی یک میز و یا گذاشتن آرنج در حال نشسته بر روی زانو، فقط راحت باشید و چشمان‌تان را ببندید.

دو دست خود را بر چشمان خود قرار دهید تا کف دست چشمان شما را پوشش دهد، انگشتان خود را بر روی پیشانی و پاشنه دست خود را بر روی استخوان گونه خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که آزادانه می‌توانید پلک بزنید و فشار بیش از حد بر روی چشمان خود قرار نداده اید.

تمرکز فراموش‌تان نشود.

گذاشتن کف دست بر روی چشم به شما فرصت استراحت ذهن و چشم را به مدت چند دقیقه در یک زمان می‌دهد.

تصور عدد هشت 

این ورزش عضلات چشم و انعطاف‌پذیری آن‌ها را افزایش می‌دهد. این تمرین کاملاً ساده اما خوب است.

تصور کنید یک هشت (انگلیسی) غول پیکر در حدود ۳ متری مقابل شماست. حالا این رقم هشت را با چشمان خود به آرامی از یک سمت ردیابی کنید. این روش را برای چند دقیقه انجام بدهید و سپس این روش را به‌صورت برعکس انجام بدهید. ممکن است در ابتدا بسیار بیهوده به نظر برسد؛ اما ارزش این کار را دارد.

تمرکز نزدیک و دور

برای انجام این تمرین نخست باید در یک وضعیت راحت بنشینید، فقط به مدت ۱-۳ دقیقه.

سپس انگشت شصت خود را در حدود ۲۵ سانتی متر در مقابل خود قرار داده و بر روی آن تمرکز کنید. پس از این عمل، به اشیایی که ۳-۶ متر جلوتر از شما قرار دارد تمرکز کنید. (مثلاً ۱۰ چیز دیگر).

این تمرین به این صورت است که بر روی انگشت تمرکز کرده و سپس به آرامی دید خود را بر روی اجسام دیگر متمرکز می‌کنید.

در هریک از تغییر تمرکزها نفس عمیقی بین تمرکز روی انگشت شصت و اجسام بکشید.

این روش عضلات چشم را در طول زمان تقویت و بینایی را بهبود می‌بخشد.

بزرگ نمایی 

این روش بسیار آسان و سریع انجام می‌گیرد.

در این تمرین نیز در یک موقعیت راحت بنشینید. دست خود را کاملاً دراز کرده، انگشت شصت خود را نگاه کنید.

سپس دید خود را به آرامی از انگشت شصت به سمت بازو بیاورید و تا ۷ سانتی‌متری صورت ادامه دهید و این کار را برعکس نیز انجام دهید.

این تمرین مهارت تمرکز و عضلات چشم را به‌‌طور کلی تقویت می‌کند.

به امید این‌که هرگز چشمان‌تان کم‌دید نگردد./مصعب

safi foundation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
error: