کتاب او مطالعه

اهمیت مطالعه، چگونه مطالعه کنیم؟

دانشمندان و علماي كه اهميت كتاب و مطالعه را درست درك كرده اند، جملات ارزشمندي درين خصوص بيان داشته اند كه خدمت خواننده هاي گرامي تقديم مي گردد:
–    خواندن، پس زدن پرده از سيماي حقيقت است.
–    خواندن، شستشوي چهره روح از آلودگي هاي زندگي است.
–    خواندن، نوراني كردن جهان دروني است.
–    خواندن بي هدف با به زنجير كشيدن خودي برابر است.
–    خانه ي بي كتاب مانند جسد بي روح است.
–    يك كتاب خوب، يك دوست خوب است.
–    كتاب ها گياهاني اند كه هيچ پژمرده نمي شوند.
–    كتاب ها را دوست بداريد، آنها زندگي شما را پر جاذبه مي كنند.
–    رفتن در راه مطالعه، بزرگترين قدمي است كه جهت ارجگذاري فكري و روحي خود برميداريم.
–    ستون تمدن، كتاب و مطبوعات است.
–    قرائت كتاب هاي خوب، مصاحبت با مردان شرافت مند است.
–    دنيا از كساني است كه كتاب مي خوانند.

نوشته: عبدالخالق احسان

دلایل اهمیت مطالعه:

•    مطالعه عامل بیشرفت است: همیشه از عقب مانده گی داد می زنیم و گلایه داریم که  چرا پیشرفت های چشمگیری صورت نگرفته؟ از وضعیت معارف، تحصیلات عالی، امورحکومتی، تجارت، کشف معادن، بازسازی مادی و معنوی، ضعف اخلاق، بی توجهی به معنویات، دوری از قرآن و حدیث و… شکایت داریم؛ اما در خصوص عامل پیشرفت و ایجاد تغییر در زمینه های ذکرشده هیچ فکری نکردیم. واقعیت این است که یکی از عوامل عمده و مؤثر، مطالعه است؛ مثلاً: وقتی از وضعیت اخلاقی جامعه خویش ناخشنود هستیم، باید زندگی پیامبر صلی الله علیه وسلم، صحابه گرامی و دیگر بزرگانی که اسوه اخلاق بودند؛ مطالعه کرده و در زندگی خویش عملی کنیم.

•    مطالعه آزادی بخش است: به اثر مطالعه فکر انسان آزاد بوده ، کهنه و اسیر داشته های  چندین سال قبل نمی باشد. در جامعه خود می بینیم که بعضی سخنرانی های روز جمعه خواب آور است و انسان هیچ علاقه به شنیدن ندارد؛ چون سخنران حرف نوی برای گفتن ندارد، سخن های تکراری ملال آور می باشد؛ در مقابل بعضی  از صحبت ها آنقدر جذاب  و جدید اند که اگر ساعت ها بشنویم، خسته نخواهیم شد؛ علت واضح است، آن کسی که مطالعه نمی کند، برداشت و طرز بیان و اطلاعاتش کهنه و بسته اند و دیگری که مطالعه دارد، از موضوع جدیدی و اطلاعات نوینی حرف می زند که خوشایند می باشد.

•    مطالعه فرصت دیدار و ملاقات با صالحان است: هریک از ما دوست داریم کاشکی شاگرد دانشمندان بزرگ جهان اسلام می بودیم و ای کاش حداقل یکبار از نزدیک همرای شان صحبت می کردیم؛ مطالعه بهترین فرصتی است که با انسان های نیک و اهل صلاح دیدار نماییم و اندرزهای سودمند شان را در زندگی خویش عملی کنیم.

•    مطالعه رهنمای بهتر زیستن: اگر خواهان زندگي برتر هستيم و مي خواهيم از وضعيت ناهنجار موجود به وضعيت مطلوبي برسيم، بايد مطالعه كنيم تا زندگي خوش و سعادتمندانه نصيب مان شود.

•    مطالعه چكيده تجارب گذشتگان: انديشمندان و فرزانگان پيشين ما تجربه هاي ارزشمند خويش را در لابلاي كتاب ها به ما هديه كردند و اگر خواستار بهره مندي از تجربه ها هستيم، بايد مطالعه را فراموش نكنيم.

دانشمندان و مطالعه:‌

در زندگي دانشمنداني كه خدمات ارزنده ي به امت اسلامي ارايه كردند؛ حكايات و نمونه هاي شگفت آوري وجود دارد. يكي از دانشمندان در حالت شديد مريضي مطالعه مي كرد، فرزندش گفت:‌ پدرجان! مطالعه بس است، خود را خسته نكن. گفت:‌ پسرم! راحتي من در مطالعه نهفته است. يك ديگر از دانشمندان موقع بيهوشي كتاب از دستش مي افتاد و به محض اينكه به هوش مي آمد، كتاب را بر مي داشت و مطالعه مي كرد.

دانشمندان اسلامي كه صدها كتاب تأليف كرده اند؛ بايد چقدر مطالعه كرده باشند! شيخ الاسلام ابن تيميه با نوشتن مجموع الفتاوي در 37 جلد و صدها كتاب ديگر با موضوعات متنوع، واضح است كه قبل از نوشتن به مطالعه نياز جدي وجود دارد.

از علماي معاصر دكتور وهبه زحيلي، فقه الاسلامي و ادلته را در 11 جلد و تفسير المنير را در 15 جلد و كتاب اصول فقه در دو جلد و دها كتاب ديگر را نوشته اند درحالي كه كتاب فقه الاسلامي و ادلته چكيده نظريات فقهي تمام مذاهب اسلامي مي باشد كه جمع آوري و تدوين ديدگاه ها و دلايل هر يك از مذاهب نياز شديدي به مطالعه دقيق و پيگير دارد.

دكتور يوسف قرضاوي رئيس اتحاد جهاني علماي مسلمين، صدها كتاب نوشته وقضاياي مهم اسلامي را به صورت واضح و آشكار به زبان ساده به رشته تحرير در آورده و در تلويزيون ماهواره اي الجزيره برنامه« الشريعة‌ والحياة» را كه از مؤفق ترين برنامه هاي هفتگي الجزيره مي باشد به پيش مي برد و خطيب مسجد جامع عمر در قطر مي باشد و در كنفرانس هاي بزرگ جهاني اسلامي شركت و سخنراني كرده و استاد پوهنتون نيز مي باشد و اتحاد جهاني علماي مسلمين را تأسسيس كرد و چندين فعاليت ديگر را داشته و دارد. آيا ممكن است اين همه دانش و نويسندگي بدون مطالعه صورت گيرد؟ هر گز .

ازين نمونه هاي ارزشمند در تاريخ گذشته و معاصر امت اسلامي فراوان يافت مي شود كه فرصت بيان آن نيست.

چگونه از مطالعه بهره مند شويم؟

براي اينكه مطالعه ما مؤثر بوده و از آن بهره مطلوبي ببريم، بايد يك سلسله اصول و ضوابط را مراعات كنيم؛ چون خيلي ها از بي علاقه گي و بي نتيجه بودن مطالعه شان شكوه دارند. گرچه بيان تفصيلي اين اصول در گنجايش اين مقال نيست، خواستم به صورت مختصر چند مورد را بيان كنم:

1)    تصميم جدي:‌  بايد به صورت جدي تصميم بگيريم كه مطالعه مي كنيم، شايد در وهله اول مشكل باشد ولي به مرور زمان و خواندن چند كتاب، جذب شده و علاقه مند مطالعه مي گرديم.

2)    از كتاب هاي آسان شروع كنيم به ويژه  كتاب هاي داستاني و زندگي نامه ها و از همه مهمتر زندگي پيامبر صلي الله عليه وسلم و اصحاب جليل القدر شان رضي الله عنهم.

3)    هدفمندي: مطالعه بدون هدف، انسان را به جاي نمي رساند و جز خستگي و ناراحتي و دلزده گي ثمره ي ندارد.

4)    گزينش كتاب مفيد: اگر مطالعه به صورت هرچه پيش آمد خوش آمد، باشد؛ ضايع كردن وقت است؛ لذا لازم است در انتخاب كتاب دقيق شده و بهترين كتاب ها را برگزينيم.

5)    برنامه ريزي و مديريت زمان:‌ مطالعه بدون برنامه نتيجه نمي دهد؛ چون بي برنامگي منجر به پاشيدگي و بي نظمي مي گردد.

6)    اوقات فراغت را با مطالعه پر كنيد: اين در صورتي تحقق پذير است كه هميشه كتاب همراه داشته باشيم؛ چون گاهي به انتظار كسي و كاري مي مانيم ومي توانيم خستگي انتظار را با مطالعه بر طرف كنيم. مثل: انتظار در حركت طياره، انتظار در اداره ي، انتظار در شفاخانه و…

7)    لغات خوب را فراگيريد: گاهي خستگي ما از مطالعه به علت نفهميدن بعضي كلمات و اصطلاحات است كه اين مشكل را با فهم لغات مي توانيم بر طرف سازيم.


منابع:
چرا كتاب بخوانيم؟   عبداللطيف نارويي
رهنماي مطالعه، نويسندگي و ترجمه:  رحيم ابراهيم

نوشته: عبدالخالق احسان

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: