حکمونه

آیا نوشتن و برافراشتن پرچم سبز بالای قبرجایز است؟

آیا گذاشتن قطعه ای آهن یا تخته سنگ بر قبر میت و نوشتن آیاتی از قرآن به همراه نام میت و تاریخ وفاتش بر آن،  و هم چنان برافراشتن پرچم بالای قبرجایز است؟

جایز نیست بر قبر میت چیزی نوشته شود، چه آیات قرآن باشد و چه هر چیز دیگر و چه بر روی تکه آهن و چه بر روی لوح و چیزهای دیگر. دلیل آن نیز این حدیث است که:
(نهی رسول الله صلی الله علیه و سلم أن یجصص القبر و أن یقعد علیه و أن یبنی علیه )
یعنی: رسول الله صلی الله علیه و سلم نهی کرد که قبر گچکاری شده و بر روی آن نشسته شود و بر آن بنایی درست شود.
روایت مسلم. ترمذی و نسائی با سند صحیح، لفظ ( و أن یکتب علیه ) یعنی: و اینکه بر روی آن بنویسند، را به آن افزوده اند
همچنان باید گفت که برافراشتن علم و پرچم سبز نیز کاری است نادرست  و هیچ سودی برای مرده نمی رساند و این اشتباه است که نوشته ها و علم برای مرده فایده می رساند، بهتر این است که پولی که در این موارد مصرف می شود، به نام شخص وفات شده صدقه و خیرات داده شود که چنین کار برای مرده  فایده می رسد، انسان باید کاری انجام دهد که ثواب داشته باشد و برای زندگی دینا و آخرتش سودی بخشد، یا برای خودش و یا هم برای دیگران و کارهای که امروز در قبرها و بالای قبرها صورت می گیرد از چنین چیز تهی است. و صدر اسلام و عملکرد رسول الله و یاران ایشان برای ما در این زمینه درس و رهنماست که هیچگاه چنین کاری، ایشان برسرقبرها نمی کردند و حتی از کاربرد خشت پخته در قبر منع نموده اند.
بناء نه بالای قبر شمع برافروزیم و نه علمی برافرازیم و نه در سنگ آن کلمه و آیات بنویسم و نه قبر را پخته کنیم.

نقيب الله حميد

صافی بنسټ خبرتیا Safi Foundation Ads Donation

wasiweb.com

wasiweb.com Publisher Team publish your sent articles. you can send your articles to publish, also you can be author with us. Share the website and articles with your friends

خپل نظر مو دلته ولیکئ

Back to top button
وسیع ویب
error: